39. Wholesale Store

Maya likes to save money. She likes wholesale stores better than markets. Wholesale stores sell things in large quantities for a lower price. They have things like a gallon of mustard. A regular market only sells a bottle of mustard. Maya wants to buy apples, ketchup, and chips.

The apples come in a pack, which has 20 apples. The pack costs $6. That means each apple is only 30 cents. At the market, each apple costs 40 cents.